Bu yazımızda sizlere spamlanan Tiktok hesabı nasıl anlaşılır ondan bahsedeceğiz. Sosyal medyanın yeni gözdesi TikTok bünyesinde bulunan sayısız se ve görsel efektler ile kullanıcıların vazgeçilmezi konumuna gelmiştir. Milyonlarca kişi tarafından kullanılmasının belirli sebepleri vardır. TikTok kullanıcıları aynı anda sohbet edebilir, video çekebilir, çekilen videoları izleyebilir ve en önemlisi de insanlarla temas halinde olabilirler. Yaşamın dinamiklerine uygun olarak sürekli bu sosyal medya ağı aracılığıyla Dünya ile canlı bir iletişim kurulur. Bu kadar geniş bir haraketliliğe sahip TikTok çalışanları da insanların bazı haklarını güvence altına almak için çeşitli uygulamalar yapmaktadır. Bunlar engelleme, raporlama ve spamlama gibi istenmeyen türden olayların yaşanmasını engelleyici faaliyetlerdir.

 TikTok’ta Spamlanan Hesap Nasıl Anlaşılır?

Spamlanan Tiktok Hesabı Nasıl Anlaşılır ?  Tiktokta spamlanan hesapta bazı faaliyetler kısıtlanır. Bunlar genellikle TikTok kullanımı belirli ölçüde kısıtlayan cezalardır.İzlediğiniz gönderilere yorum yapamamak spam aldığınıza işarettir. Ayrıca TikTok tarafından spamlı hesaplara arkadaşlık isteği gönderme kısıtlaması da uygulanır. Eğer herhangi bir hesaba arkadaşlık isteği gönderemiyorsanız muhtemelen hesabınız spamlanmıştır. Bunların dışında spamlı hesaplara yapılan bir kısıtlama da videoları daha az kişinin izleyecek olmasıdır. Bunun sebebi ise TikTok keşfet bölümünde spamlanan hesapların görünmüyor olmasıdır. Bu 3 durumdan herhangi birini yaşıyorsanız muhtemelen hesabınız spam almıştır.

TikTok Spam Neden Alınır?

Spam almak için çeşitli sebepler vardır. Hiçbir hesap durduk yerde spamlanmaz veya spam talebi gelse bile reddedilir. Tiktok tarafından henüz üyelik işlemi esnasında hangi durumlarda spam alınacağı açıkça belirtilmiştir. Bu nedenle kullanıcıların bazı hususlara dikkat etmesi ve bu kuralları ihlal etmesi sonucunda spam veya kısıtlamaya maruz kalacaklarını bilmesi gerekir. TikTok çeşitli hesaplara spam uygulamaktadır. Bunlar genellikle şüpheli olmaları konusunda birbirlerine benzerler. Örneğin robotik davranışlar sergileyen hesaplara spam verilir.

 Hangi hesaplar spam alır?

Çok hızlı bir şekilde takip isteği gönderen hesaplar, çok fazla sayıda gönderiye yorum yapmış olan hesaplar spamlanır. Ayrıca paylaşımlarını sürekli silen hesaplar ile paylaşımlarının daha fazla izlenmesi için farklı konudan hashtag kullanan hesaplara da spam verilir. Bir hesap tarafından aynı videonun birden fazla kez paylaşılması da spam yemek için bir sebeptir. Her sosyal medya platformunda olduğu gibi TikTok’ta da +18 görüntü paylaşanlar ve küfür, kumar, şiddet gibi öğelere yer verenler de spamlanır. Son olarak bir eğlence platformu olduğu için siyasi temelli paylaşımlar da spam tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir.

 TikTok Spam Engeli Nasıl Kaldırılır?

Spamlar sonsuza kadar süren cezalar değildir. Fakat spamların kaldırılması için yaptığınız ihlalleri artık yapmayacağınıza dair bir güvence sunmanız gerekir. Bu durumda TikTok’un spam uygulamasını hesabınızdan alma ihtimali doğacaktır. Hangi hatadan dolayı ceza yemişseniz o hatayı tekrarlamayarak cezadan kurtulabilirsiniz.

TikTok ayrıca bazı durumlarda hesapların spam kısıtlamasını daha hızlı kaldırmaktadır. Örneğin düzenli içerik yükleyen ve içeriklerinin kalitesini gözle görülür bir biçimde arttıran hesapların kısıtlaması daha çabuk kaldırılır. Bunun dışında daha güzel yorumlar alan daha fazla etkileşime katkı sağlayan potansiyeli yüksek hesapların da spam cezalara kalkar. Bu nedenle spam uygulanan hesabınızda etkileşimleri ve içerikleri arttırıp kurallara uymanız halinde ceza hızlı bir şekilde kalkacaktır. Cezalar TikTok sorumluları tarafından verildiği için ancak onların izni ile kaldırılır. Bu nedenle sizlerden para isteyerek spam cezanızın kaldırılacağını söyleyen kişilere inanmamanız önemlidir.

 TikTok Yanlış Spam Almak

Nadir de olsa yaşanan bir durumdur. Bu durumun yaşanma sebebi TikTok algoritmasında mevcut olan aksaklıktır. Fakat eğer gereksiz yere ceza aldığınızı düşünüyorsanız bu cezadan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Eğer kendinizden eminseniz TikTok ile iletişime geçebilir ve cezanınız sebebini öğrenebilirsiniz. Bunun için TikTok tarafından inceleme yapılır ve suçsuz olduğunuz anlaşılırsa cezanız kaldırılır.

 TikTok Spam Almamak İçin Kaç Takipçi İsteği Atılmalı?

Bazı kişiler çokça takip isteği attığı için spam yemekten dolayı tedirgin olurlar. Fakat burada önemli olan robotik derecede istek atılıp atılmadığıdır. Çok fazla işlem gerçekleştiriyorsanız mutlaka algoritma tarafından tespit edilirsiniz. Spam uygulamasının takipçi isteğinde kullanılmasının nedeni robotların sistemi kullanmasını engellemektir. TikTok tarafından herhangi bir sayı verilmese de bizler çok fazla sayfalarca istek atmanın yersiz olacağını ve cezaya mahal vereceğini hatırlatmak isteriz. TikTok kurallarını inceleyerek daha detaylı bilgi almak mümkünüdür. Kurallara uyduğunuz takdirde spam işlemi bir tehlike olmaktan çıkar.