Tiktok Hangi Ülkelerde Yasaklandı sorusunun cevabı oldukça ilginç. Tiktok hangi ülkelerde yasaklandı? Bu konu bir süredir gündemde olsa da TikTok uygulamasının kaçınılmaz bir çıkış aşamasına girdiği ve büyük ilgi gördüğü biliniyor. Açıkçası bu uygulama özellikle çocuklar ve ergenler tarafından çok ilgi gördü ancak bazı eksiklikleri de var. Ebeveynler, çocukların sağlığını riske attığına ve gelişimlerini olumsuz etkilediğine inansa da uygulama çevresinde tutarlı olsa da TikTok her gün yeni bir ülkede yasaklı ülke kervanına katılıyor. Bazı ülkelerde uygulamanın yasaklanıp yasaklanmayacağı hala merak edilen bir soru.

Tiktok hangi ülkelerde, neden yasaklandı?

Çok kısa sürede tüm dünyada beklenenden fazla ilgi gören Tik Tok uygulaması, 2016 yılında Çin’de başlayan serüvenini tüm dünyaya taşıyarak büyük ilgi gördü. Öte yandan uygulamanın olumsuz etkisi (Tik Tok tehlikesi olarak da bilinir) ortaya çıktı, uygulamaya özellikle çocuklar ve gençler büyük ilgi gösterdi. Bu durumun farkında olan ebeveynler, çocuklarının bu uygulamadan uzak durmasını sağlamanın yollarını araştırıyorlar. TikTok’un zararı kapsamındaki olumsuz etkilerin çocukların gelişimini ciddi şekilde etkilediği konusunda birçok uzman hemfikir, bu da bazı ülkelerin önlem almasına ve uygulamayı yasaklama kararı almasına neden oldu. Tiktok neden yasaklandı?

TikTok Neden Yasaklanıyor?

Tiktok neden yasaklandı? Hepimizin bildiği gibi uygulama birçok eyalet tarafından yasaklanmış durumda ve bu durumda kullanıcılar vatandaşı oldukları eyalet üzerinden uygulamaya erişemiyor. Bu durumda uygulama yasaklandığı için veya dünya çapında ülkeler tarafından tartışıldığı için Tik Tok neden yasaklandı? Bu soruyu düşündüm. Bu uygulamanın yasaklanmasının kuşkusuz nedenleri vardır, ancak bu nedenlerin çoğu çocukları korumak içindir.

TikTok uygulamasının yasaklanma nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Ergenlerin ve çocukların gelişimi üzerindeki olumsuz etkileri araştırın Uygulama kapsamında şiddet ve benzeri içerik yayan akış ortamları mevcuttur.
  • Çıplaklığa ve açıklığa aşırı maruz kalmak, ergenlerin ve çocukların gelişimini etkiler.
  • Çocuklar arasında karşılaştırmaların bariz bir şekilde ortaya çıkması ve bu durumun çocukların genel gelişimi üzerindeki olumsuz etkisi
  • Mevcut akışta hayati tehlike oluşturabilecek uygulamalarla mevcut aralıkta hayatı riske atma ve bedensel zarar verme olasılığı.
  • Çocuk ve ergenlerin psikolojik gelişimi üzerinde olumsuz etkiler Son derece bağımlılık etkisi
  • Siyasi ve siyasi nedenler

Aşağıdaki nedenlerle TikTok’u yasaklayan ulusal orduya sürekli bir yeni ülke ekleniyor: Birçok ülkede bu uygulamanın yasaklanmasıyla ilgili tartışmalar sürüyor.

Tik Tok Yasaklanan Ülkeler

Tik Tok’u yasaklayan ülkeler dünyanın her yerinden gelse de Asya kıtasında uygulamaları yasaklamanın yolunun belirlendiği aşikar. Dolayısıyla Asya ülkeleri arasındaki bu uygulamanın daha ciddi bir tehdit oluşturduğu söylenebilir. İlgili ülkeler, çocukları ve diğer vatandaşları bu uygulamanın olumsuz etkilerinden korumak için bu uygulamayı yasaklama eğilimindedir. Bu bağlamda TikTok’un yasaklandığı ülkeler hangileri?

TikTok Yasaklanan Ülkeler Hangileridir?

Hangi ülkeler/bölgeler TikTok kullanımını yasaklıyor? Birçok ülkede Tik Tok uygulamasının yasaklanması konusu tartışılsa da şu anda bazı ülkeler uygulamayı yasaklıyor. Son olarak, uygulamayı yasaklamaya karar veren ülkeler listesine Pakistan da eklendi. Hangi ülkeler Tik Tok’u yasakladı?

Tiktok uygulamasını yasaklayan ülkeler;

  • Pakistan
  • Hindistan
  • Hong Gonk

Ülkeleri olmasına rağmen, bu listeye yeni ülkelerin eklenmesi an meselesi. Birçok ülke bu uygulamayı yasaklamak için müzakerelere başladı veya başlamaya hazırlanıyor.

Tiktok Uygulamasının Yasaklanması Tartışılan Ülkeler

TikTok uygulamalarının yasaklanmasının tartışıldığı ülkeler aralığında birçok ülke ile karşılaşılabilir. Bu bağlamda, ABD uzun süredir başvurunun geri çekilmesini tartışıyor olsa da, başvurunun ABD’de iptal edileceği kesin. Uygulamanın özellikle Çin kaynaklı olması nedeniyle gizlilik ilkelerini ihlal etmesinin nedeni Amerika Birleşik Devletleri’nde daha yüksek sesle tartışıldı.

Tik Tok uygulamasının yasaklanmasının tartışıldığı ülkeler arasında Çin’in halk düşmanı olarak bilinen Japonya da bulunuyor. Japonya’nın Amerika Birleşik Devletleri gibi mahremiyet sorunları yaşama eğiliminin yanı sıra, çocukların ve ergenlerin gelişimini olumsuz yönde etkileyen bu tür uygulamaların çocuklardan uzak tutulması gerektiği yönünde görüşler de bulunmaktadır. Bu kapsamda yakın gelecekte özellikle Japonya’da Tik Tok hasarı kapsamında bir yasak getirileceğine inanılıyor.

İngiltere, Tik Tok uygulamasını yasaklamayı tartışan ülkelerden biri. İngiltere’deki tartışmanın ana kısmı bu uygulamanın olumsuz etkileriyle ilgili olsa da bu uygulamanın yasaklanıp yasaklanmaması konusunda fikir birliğine varmak yanlış olur. İngiliz araştırmacılar bu yaklaşımın ciddi tehditler içerdiğini ve çocukların gelişimini olumsuz etkileyebileceğini özellikle belirtseler de yasakla ilgili siyasi tartışmalar giderek artıyor.

Tiktok hangi ülkelerde yasaklandı? Sorunuzun cevabını yukarıda detaylı olarak açıkladık. Tiktok uygulamalarının hangi ülkelerde/bölgelerde yasaklandığını öğrenmek isteyen kullanıcılar web sitemizde yer alan “Tiktok hangi ülkelerde/bölgelerde yasaklanmıştır?” yazısını inceleyebilirler.