Bu yazımızda sizlere Tiktok Hesabı Nasıl Kapatılır detaylı bir şekilde anlatacağız. Dünya’da en çok kullanıcı sayısına sahip sosyal medya uygulamalarından biri olan TikTok’tur. Popülerliği giderek artan bu uygulama, eğlenceli videolar paylaşan birçok kullanıcının uğrak mekanı olarak adlandırılmaktadır.

Tiktok uygulamasının Türkiye içindeki kullanıcı sayısının 32.7 milyondan fazla olduğu ve her geçen gün arttığı bilinmektedir.

TikTok uygulaması ne kadar eğlenceli olsa da, sayısı artan kullanıcıların kontrolünü sağlamak için sıkı denetim uygulamaktadır. Bu sıkı denetimler sonucunda bazı hesapları askıya alınmakta ya da silinebilmektedir. Bu sebepler dışında uygulamadan sıkılıp hesaplarını silmek isteyen kullanıcılar bulunmaktadır.

insansepeti.com sitesinde Tiktok Hesabı Nasıl Kapatılır konusu yer almaktadır.

TikTok Hesabı Nasıl Kalıcı Olarak Silinir?

 1. Öncelikle TikTok hesaplarınızı telefon ya da tabletinizden açın. Tiktok hesabınızda bulunmakta olan ana ekranınızda siyah beyaz nota simgesine dokunun.
 2. Ekranın sağ kısmında yer alan profil simgesine tıklayın.
 3. Uygulamada henüz oturum açmadıysanız, uygulama sizlerden oturum açma bilgilerinizi isteyecektir.
 4. Ekranın sağ üstünde yer alan menü düğmesine dokunun.
 5. Menünün açılımının ardından ”Hesabımı Yönet” seçeneğine tıklayınız. Bu bölüme tıkladığınızda, hesapların silinmesi hakkında bir takım bilgilerin yer aldığı onay penceresi açılacaktır.
 6. Tiktok hesabınızı Facebook ya da Twitter hesaplarınızla bağladıysanız, bu uygulamalardan da izin almanız gereklidir.
 7. ”Doğrula ve Devam Et” seçeneğine tıkladıktan sonra bu uygulamalarla oturum açmalısınız.
 8. Bu işlemin ardından kırmızı şekilde çevrili olan ”Hesabımı Sil” seçeneğine dokunun. Bu seçenek, ekranının altında bulunmaktadır.
 9. Bu işlemi gerçekleştirmenizin ardından karşınıza onay kutucuğu çıkacaktır.
 10. Hesabınızı açarken onayladığınız ayarlara göre silme işleminizi tamamlayabilmek için telefon numaranız istenebilmektedir. Telefon numaranızı doğrulamanızın ardından gelen onay kodunu girerek işlemlere devam etmelisiniz.
 11. Tüm adımlardan geçtikten sonra son adım olarak ”Sil” seçeneğine tıklayın. Bu işlemin ardından Tiktok’taki oturumunuz sonlanacaktır.

Bu işlemlerin takip edilip işlemlerin tamamlanmasının ardından hesaplar, kalıcı olarak silinmek adına 30 günlük süreyle askıya alınmaktadır. Bu süre zarfında fikrini değiştirip hesaplarını geri açmak isteyen kullanıcılar hesaplarını geri açabilmektedir. Hesap silme işleminin üzerinden 30 gün geçtikten sonra yeniden giriş yapma durumunda hesaplara ulaşım sağlanamayacaktır.

Hesap Sildikten Sonra Karşılaşılacak Durumlar

Hesap silme işlemi geri alınamayan bir işlemdir. Bu işlemin gerçekleşmesinin ardından kullanıcı adı dahil olmak üzere videolar, takipçiler ve beğeniler silinmektedir. Yalnızca telefon önbelleğine alınan bilgiler gönderici tarafından atılan mesajlar bulunmaktadır.

TikTok Hesaplarının Uygulama Kuralları Gereğince Kapatılması

Tiktok hesapları, tiktok ekipleri tarafından sıkı denetim altında olmaktadır. Hesapların kapatılması için birçok sebep olmaktadır ancak hesaplar sadece yasal sebeplerle kapatılabilmektedir.

Tiktok üzerinden şikayet edilen bir hesabın arkasında belli başlı gerekçeler olmadıkça hesaplar kapatılmamaktadır. Örneğin, şikayet edilen içeriğin topluluk kurallarına aykırı olup olmadığı sıkı bir denetimden geçerek sonuca ulaşır. Tek bir şikayet doğrultusunda kullanıcı hesapları kapatılmamaktadır.

Başa Bir Kullanıcının TikTok Hesabı Nasıl Kapatılır?

Başka bir kullanıcının tiktok hesabını silmek ya da askıya almak, sanılanın aksine oldukça zor bir eylemdir. Tiktok uygulamasının başında bulunan ekip, kontrol işlemini dikkatlice yaptığı için bu şikayetleri dikkatlice incelemektedir. Bir hesaba ait yaptırım işlemleri de belli algoritmalar tarafından kontrol edilmektedir. Bu şikayetler sonucu hesap kapatma durumu oldukça zor olsa da keşfet engeliyle karşı karşıya gelinmektedir.

TikTok Hesaplarının Kapatılmasındaki Bazı Topluluk Kuralları;

Yaş Sınırı: Her sosyal medya uygulamasında olduğu gibi Tktok platformunda da bu yaş sınırı bulunmaktadır. Tiktoktaki yaş sınırı 13 olarak belirlenmiştir. Kısaca, kullanıcının tiktok hesabı açabilmesi için 13 yaşında olması gerekmektedir. Ülkemizde yaş sınırı 13 iken bu durum bazı ülkelerde farklılık gösterebilmektedir.

Zorbalık: Tiktok kullanıcıların zorbalık, taciz ve istismar gibi davranışlarda bulunmamasına özenle dikkat etmektedir. Kişilerin psikolojisi üzerinde etkiye sahip olabilecek videolar ve hesaplar tiktok tarafından direkt engellenmektedir.

Şiddet İçerikli Videolar: Tiktok, zorbalık ve taciz konusundaki sert yaptırımını şiddet içerikli videolar için de uygulamaktadır. Bir takım şiddet içerikli videolar, uyarı almadan direkt olarak hesap kapatmayla sonuçlanabilmektedir. Bu tarz videolar sansür seçeneği işaretlenmeden yükleniyorsa, birkaç şikayet doğrultusunda kapanmaktadır. Şiddet içerikli videolar kapsamında ırkçılık, etnik değerlere hakaret vb. konular da bulunmaktadır.

Hesapların kapatılmasına ilişkin kalan maddeler, Tiktok uygulamasının kullanıcı sözleşmesi ve gizlilik politikası ölümünde yer almaktadır.

TikTok Hesabı Nasıl Şikayet Edilir?

 1. Tiktok uygulaması açılır.
 2. Şikayet edilecek olan hesabın profiline girilir.
 3. Sağ üst tarafta bulunan üç nokta seçeneğine tıklanır.
 4. Bu işlemin ardından ekrana çıkan ”Rapor Et” seçeneğine tıklanır.
 5. ”Hesap Bildirin” seçeneği seçildikten sonra, hesabı şikayet etme nedeni seçilir ve işlem tamamlanır.Eğer Tiktok uygulamasında sakıncalı bulduğunuz ve kaldırılmasını istediğiniz bir uygulama varsa içerik bildirilebilir. Hesabı bildirmek yerine yalnızca içerik şikayet edildiği zaman tiktok daha kısa zamanda dönüş sağlamaktadır.

TikTok Şifre Unuttum

Uygulama şifrelerini unutmak, kullanıcıların başına sık sık gelmektedir. Bu durum sonucunda uygulamaların aynı seçeneklerden oluşan çözüm adımları bulunmaktadır;

Tiktok uygulamasına giriş yapılır.

Ekranda çıkan simgeler içerisinde, insan imgesi olan simgeye dokunulur.

Açılan Tiktok uygulama ekranına yeni kayıt ekranı gelir. Bun seçeneğin ardından ”Zaten hesabım var” kısmına dokunulur ve giriş için yardım al seçeneğine tıklanır.

Tiktoka üye olunan seçenekler (e-posta, telefon numarası vb.) seçilir. Bu bilgiler eksiksiz şekilde doldurulur.

Eğer telefon üzerinden kayıt olunduysa, telefona gelen onay kodu ile beraber şifre yenileme ekranına gidilir.

Eğer e-posta ile kayıt olunduysa maile gelen bildirim sayesinde şifre yenilenir.

Bu işlemler doğru şekilde uygulandığında hesap kurtarma işlemleri tamamlanmış olacaktır.

TikTok Pro Hesap

Tiktok uygulamasında pro hesap olabilmek için;

Tiktok hesabına giriliş yapılır.

Sağ üst köşe simgesine dokunulur.

Ayarlar menüsüne gidildikten sonra ”Hesabımı Yönet” seçeneğine tıklanır.

Sayfanın en alt kısmında yer alan Pro Hesaba Geç seçeneğine tıklanır

Tiktok Pro hesaptan çıkmak istenildiği zaman, ayarlar menüsünden kişisel hesaba geçiş yapılabilmektedir.

TikTok Şüpheli Cihazlar

Profil seçeneğine tıklandıktan sonra ayarlar bölümüne girilir. Ayarlar kısmında yer alan güvenlik öğesi seçildikten sonra cihazlar seçilir. Bu kısımda yer alan kısımdan güvenli olmayan ve istenmeyen cihazlar seçilerek kaldırılır.

Tiktok Destek ile Görüşmek İçin

Yine aynı şekilde profil seçeneğine tıklanarak hesaba girilir. Üç nokta kısmın seçildikten sonra ekran aşağı kaydırılır ve Problemi Rapor Et kısmına tıklanır. Bir konu ve alt konu seçildikten sonra ”diğer” seçeneğine dokunulur. Bu işlemin ardından tiktok kullanıcılara ”Sorun devam ediyor mu?” sorusunu sorar ve destek hattına yönlendirir.