Bu yazımızda sizlere Tiktok Nerede Kuruldu Ve Tiktok’un Sahibi Kimdir sorusunu cevaplayacağız. En popüler sosyal medya platformları arasında Facebook Old-School adına en önemli kanaldır. Ondan önce MSN gibi seçenekler var. Ancak Facebook gibi derin bir iz bırakmadı. Tiktok Çin’den farklı olarak Facebook bu başarısıyla her yaştan insanı kendine çekebilecek bir isim olmayı başardı. Bundan sonra Twitter ve Instagram ve kısa bir süreliğine de olsa Snapchat üzerinde benzersiz saldırılar olmaya başladı. Bu saldırılardan kurtulan en başarılı marka ise Instagram. Çünkü Instagram daha doğru bir yöntem kullanıyor. Video-resim paylaşımı! Evet, bugünün dünyasının sadece onlara ihtiyacı var. Snapchat’i “hikaye paylaşımı” ile tamamen ortadan kaldıran Instagram’ın zirvesinde, Tiktok’un kurulduğu yılda yeni bir rakip ortaya çıktı!

Tiktok’un merkezi Çin’de olsa da o dönemde bu kadar popüler olması beklenmiyordu. Sürekli alay konusu olan bir sosyal medya uygulamasından bir adım öteye gidiyor. Ancak, dip dalganın patlak vermesi uzun sürmedi! Bütün gençler Tiktok’a döndü. Tiktok neden bu kadar popüler? Çünkü etkileşimli olduğunu iddia ediyor ve Instagram bunu yapmıyor. Çeşitli düetler ve bire bir etkileşimler vardı. Herkes bu yayınları aynı anda yapma özgürlüğüne sahiptir. Bu başarısıyla Tiktok bir Çin uygulaması olarak öne çıktı ve diğer tüm sosyal medya uygulamalarını başarıyla geride bıraktı.

Tiktok’un Sahibi Kimdir?

Uygulamanın Çin’deki Tiktok Vakfı geçmişine sahip olduğunu söylüyoruz. Özellikle uygulamayı yayınlayan şirket ByteDance’in Çin’de kurulmasından bu yana. Şirket 2016 yılında pazara girdi. Söylemek istediğimiz şu ki Tiktok çıktığı günden bu yana en moda isimlerden biri haline geldi ve ivme kazanıyor. Kesinlikle eklemek istediğimiz bir şey, uygulamanın halihazırda yaklaşık 500 milyon aktif kullanıcısı olmasıdır. Tiktok fenomen haline geldi ve artık gençlerin en çok ilgi gösterdiği sosyal medya platformlarında yerini aldı. Tiktok’ta bir Türk fenomeni olup olmadığını kontrol ettiğimizde Tiktok’ta birçok fenomenin olduğunu görebiliriz.

Başlangıçta alternatif bir sosyal medya aracı olarak görülse de zaman içinde Tiktok hayranlarının sayısı, onu daha önemli bir konuma itecek kadar önemli ölçüde arttı. İlk zamanlarda bu uygulamanın birçok kez dışlandığına da tanık olduk. Bu durumun temel nedeni siyasi nedenlerdir. Çin menşeili olması nedeniyle bu uygulama diğer uygulamalara göre daha fazla kapsam dışı bırakılmıştır. Bu konudaki çeşitli girişimlerine rağmen, Tiktok uygulaması bu tür karalamaları kısa sürede bertaraf etmeyi başardı. Bugün Tiktok’ta her yaş grubunu bulabileceğimiz noktaya geldik. 2017 yılında bir zamanlar kısa video paylaşımında öncü olan Vine’ın kapanmasıyla Tiktok’un bu boşluğu daha etkin bir şekilde doldurmayı başardı.

Tiktok Güvenli Mi?

Uygulamanın milyonlarca kullanıcı tarafından kullanıldığını söylüyoruz. Elbette Tiktok’un güvenli olup olmadığı hakkında daha fazla konuşmayacağız, nicel inceleme ve araştırmadan sonra bir karar vereceğiz. Ancak uygulamanın bu kadar çok kullanıcıyı belirli limitler dahilinde paylaşım yapmaya zorladığını belirtmeliyiz. Bunun en önemli etkisini, video paylaşımına giderek daha katı kurallar eklenmesinde görebiliriz. Özellikle kullanıcı tabanını oluşturan genç izleyicilerin payı dikkatle kontrol edilmektedir. Suistimale yol açabilecek her türlü paylaşım kısa süre içerisinde yayından kaldırılacak, içerik sahibi de uygulamadan kaldırılacaktır. Bu konular aynı zamanda Tiktok’un güçlü ve güvenilir kanıtlarını oluşturmaktadır.

Kişisel bir bakış açısıyla, uygulamanın belirli kısıtlamalar içeren ayarlar içerdiğini söylüyoruz. Dolayısıyla örneğin kişisel veri sahibi bir kişi, paylaşıma çeşitli kısıtlamalar getirebilir. Örneğin videoyu kimler izleyebilir, kimler takipçi talebinde bulunabilir gibi çeşitli konular var. Özellikle videonuzu hangi izleyicilerle paylaşacağınıza karar vermek için çeşitli ayarlamalar yapabilirsiniz. Bu nedenle Tiktok’un güvenli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Uygulamada kullanım amacınızı ve kullanım alanınızı belirledikten sonra bu konularda sorun yaşamayacağınızı garanti edebiliriz.

Etiketler : Tiktok Nerede Kuruldu? , Tiktok’un Kurucusu , Tiktok’un Sahibi , Tiktok Kurucusu Kimdir?