Bu yazımızda sizlere Tiktok’ta Nasıl Uzun Video Çekilir ondan bahsedeceğiz. TikTok uygulaması ilk başlarda musical.ly olarak piyasaya sürülmüştü fakat daha sonralarında ise uygulama çok popülerleşti. TikTok uygulamasında kullanıcılar genel olarak popüler şarkıları seslendiriyor, dudak oynatarak bu şarkılara eşlik ediyor, dans ediyor ya da sadece konuştukları videolarını paylaşıyor. Aynı zamanda TikTok uygulamasında canlı yayın yapma özelliği de mevcuttur. Uygulama içerisinde yayın yapılıyorken izleyiciler yayıncıya bağış gönderebilirler. Bu bağışlar sayesinde yayıncıya destek vermiş olurlar.

TikTok genel olarak video paylaşıldığı ve canlı yayınların yapıldığı bir sosyal medya platformudur. Uygulamanın popülerliği gün geçtikçe artmaktadır. Bu uygulama ülkemizce yaygınca kullanıldığı gibi dünya genelinde de geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Uygulamanın yaş grubunu genellikle gençler oluşturmaktadır.

TikTok uygulamasının bu kadar geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmasının en büyük sebebi ise insanların istedikleri gibi video içeriği üretip, ürettikleri bu videoları uygulamaya yükleyebilmeleridir. Bir diğer önemli sebep ise günümüzde akıllı telefonlara ulaşmanın artık daha da kolay bir hale gelmesidir. Çünkü eskiden video içeriği üretmek için pahalı cihazlar ve kameralar gerekirken artık bu videoları akıllı telefonlarımız ile üretebilir, videoda gerekli düzenlemeleri yapabilir ve uygulamaya yükleyebilir hale geldik. Teknolojinin bu kadar gelişmesinden kaynaklı olarak da sosyal medya uygulamalarına erişim imkanımız da arttı. Artık vaktimizin çoğunu sosyal medya platformlarını kullanarak ve bu platformlar için video içeriği üreterek geçiriyoruz.

TikTok uygulamasının merkezi aslında Pekin’dedir. Musical.ly platformunun satın alınmasından sonrasında ismi TikTok olarak değiştirilmiştir. TikTok, günümüzde dünya genelindeki en popüler olan sosyal medya uygulamalarından biri haline gelmiştir.

TikTok Uygulamasını Hangi Yaş Grupları Kullanabilir?

TikTok uygulamasının kullanılabilmesi için kullanıcının en az 15 yaşında olması gerekmektedir. 15 yaşının altındaki kullanıcılar için ise ebeveynlerinin onayı gerekmektedir. Ebeveyn onayı alındıktan sonra 15 yaşının altındaki kullanıcılar TikTok uygulamasını kullanabilirler. TikTok, bulundurduğu kurallar neticesinde kullanıcı dostu bir deneyim sunuyor. Bu kurallar sayesinde her yaştaki kitlenin kişisel güvenliğinin korunmasını sağlıyor. Özellikle ebeveynler için çocuklarını olumsuz içeriklerden korumak son yıllarda oldukça zorlaştı. TikTok uygulamasının kurallarından dolayı çocuklar güvenle uygulama içerisinde vakit geçirebilirler.

Özellikle 13 yaşının altındaki çocuklar için daha fazla önlemler alınmıştır. Alınan bu önlemler neticesinde 13 yaşının altındaki çocuklar yalnızca temizlik videoları gibi içeriklere ulaşım sağlayabilir. Çocukların kendi videolarını paylaşmalarına, yorumlamalarına ve aramalarına izin verilmez. Uygulamaya kayıt esnasında doğum tarihinin farklı girilmesinden kaynaklı olarak çocuklar yaşlarını daha büyük gösterebilirler. Bu sebepten dolayı ebeveynlerin de sosyal medya kullanımında daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

TikTok Uygulamasında Aile Denetim Özelliği Var mıdır?

TikTok uygulamasında Aile Denetim özelliği bulunmaktadır. Fakat bu özelliğin kullanılması için Aile Eşleştirme özelliğinin kullanılması gerekmektedir. Aile eşleştirmesi yapıldıktan sonra anne ve babalar süre sınırı belirleme, yetişkinlere uygun içerikleri filtreleme ve çocuk kullanıcılar için mesajlaşmayı engelleme gibi yetkilere sahip olabilirler. Bütün bu ayarlar bir şifre ile korunabilir. Aile eşleştirmesi yapılmadan bu özelliklerden faydalanma gibi bir durum mümkün değildir.

Tiktok’ta Nasıl Uzun Video Çekilir ?

TikTok uygulaması veri tasarrufu açısından 15 saniyelik video formatı ile gelir. Fakat 15 saniyelik videoları 60 saniye olarak yayınlama imkanı da bulunmaktadır. Videoları 60 saniyelik formata dönüştürmek için yapılması gerekenler şu şekildedir:

TikTok uygulamasının video çekme ekranında geçerli format olarak 15 saniye görülmektedir.

15 saniyeyi değiştirmek için ekranın sol tarafında bulunan üç noktaya tıklanır.

Sonrasında 60 saniyelik moda geçildiğine dair bildirim gelmektedir.

Bu işlemlerin sırası ile uygulanması ile TikTok uygulamasında daha uzun video içerikleri oluşturulabilir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra kullanıcılar TikTok uygulamasında uzun videolar yayınlayabilecekler. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra bazı uygulamalar kullanarak Tiktok’a uzun videolar çekebilir ve çektiğiniz videolara efekt ekleyebilirsiniz.

LightMV İle Video Çekmek

Eğer bir TikTok kullanıcısı iseniz LightMV oldukça işinize yarayacaktır. Bu araç sayesinde videolarınızın daha uzun olmasını sağlayabilirsiniz. Bu program oldukça basit ve sade bir ara yüze sahiptir. Bu program sayesinde 1 ya da 2 dakikalık videolar çekebilirsiniz. Çektiğiniz videolara müzik ekleyerek içeriğinizi daha da ilgi çekici ve eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Inshot İle Uzun Video Çekmek

Inshot uygulaması video ve fotoğraf içerikleriniz üzerinde düzenleme yapmanıza yarayan bir uygulamadır. Bu uygulama ile birlikte videolarına müzik ekleyebilir, filtre ekleyebilir, kırma işlemlerini yapabilir, fotoğraf kolajı oluşturabilirsiniz. Sunmuş olduğu bu geniş hizmetlerden dolayı Inshot uygulaması çok fazla tercih edilmektedir. Bu uygulamaya erişim sağlamanız için yapmanız gereken tek şey uygulama marketlerinden Inshot uygulamasını indirmektir.