Twitter; ırkçı çalışma özelliği ile dikkatleri üzerine çeken algoritmasını, gördüğü tepkiler sonrasında geçici süreliğine kaldırdı. Sosyal medya devi olan Twitter kullanıcılara; küçük resimleri elle seçme olanağı sundu.

Bilinen en popüler sosyal medya platformu twitter; uygulamadan kaldırdığı algoritma ile resimleri küçültülmüş bir biçimde sıralama imkanı sunuyordu. Sıralama sırasında resimlerin sadece bir kısmına yer veren algoritma, küçük resim kısmında da insan yüzlerine odaklanma özelliğine sahipti. Twitter’in geliştirdiği algoritma tam da burada ırkçı davranma eğilimine giriyor.

Bu algoritma ise şöyle işliyor;

Büyük resmin içerisinde iki farklı insan resmi aktarılıyor

Ten renkleri birbirinden farlı; birisi siyah, birisi beyaz tenli seçim yapılıyor

Kişinin seçtiği sıralama bu noktada hiçe sayılıyor

Beyaz tenli kişi seçilerek algoritma tamamlanıyor

Sonunda ise karşılaştığınız, her zaman beyaz tenli insan oluyor

Algoritma mantığında; beyaz tenli kişinin sürekli olarak seçilmesi, Twitter kullanıcısı olsun olmasın tüm dünyada tepkilere neden olmuştu.

Youtube kanalı nasıl açılır

Twitter Algoritmayı Değiştirmek Yerine Farklı Bir Özellik Sundu

Yazımızda detaylı bir biçimde anlatmış olduğumuz olayın asıl kaynağı olan ırkçı algoritma özelliği, gelen yoğun tepkiler doğrultusunda Twitter tarafından geçici bir süreliğine durduruldu. Soruna çareler arayan Twitter çözümü, farklı bir özellik sunmakta buldu. Bu özellik küçük resimleri kullanıcıların kendilerinin ayarlamalarına olanak sunuyor.

Geçici bir çözüm olarak sunulan özellik; paylaşım sırasında görselde bulunan küçük resmin seçimini tamamen kullanıcılara bırakıyor.

Yeni özelliğin içeriği;

Kullanıcıların küçük resimleri seçmelerine olanak sunan bu özellik, içerisinde resmin bir bölümünü küçük resim olarak ayarlama olanağı da sunuyor. Sunmuş olduğu bu çözümle Twitter kendisine yöneltilen ırkçılık tartışmalarına da ara verilmiş oldu.

Makine öğrenimi olarak bilinen algoritmalar, ırkçılık sorunları ile daha önce de dünyanın karşısına çıkmıştı. Twitter tarafından kullanılan bu algoritmalar da, bu nedenle tamamen Twitter’a ait bir suç olarak görülmeyebilir. Sorunun arkasında pek çok neden bulunabileceğini belirten Twitter; en önemlisinin de çalışma ortamları olduğunu ileri sürdü.

İnsan odaklı, küçük resim seçme özelliği oldukça ilgi gördü. Twitter bu algoritmayı ne zaman düzeltir orası şimdilik bilinmiyor. Hiçbir sistemin önyargısız çalışmadığını ve bundan arındırılamayacağını hatırlatan Twiter, bünyelerinde bu önyargıları asgari seviyeye indirgeyeceklerini belirtti.

Eğer siz de Twitter takipçi sayınızı arttırmak istiyorsanız insansepet.com’dan dilediğiniz paketi seçebilir ve Twitter’da yükse takipçilere Twitter Takipçi satın al sayfamızdan ulaşabilirsiniz.