Dünya genelinde en fazla kullanıcıya ve içeriğe sahip video ve müzik paylaşım platformu youtube son dönemde oluşturduğu özel üyelik sistemi ile dikkat çekmektedir. İnternetten, akıllı telefonlardan ve smart tvlerden erişim imkanı sunan youtube her yaştan kullanıcıya hitap eden özgün içerikleri ile dikkat çekmektedir.

Youtube Arka Planda Çalma Nasıl Yapılır ?

Youtube kullanıcılarının en çok merak ettiği konu ise müzik dinlerken ya da video izlerken telefonda nasıl arka planda çalıştıracaklarıdır. Youtube ücretli sistemi olan premium paketi ile kullanıcılarına bu özelliği sunmaktadır. Ancak henüz normal uygulaması için böyle bir sistem mevcut değildir.

Youtube videolarını arka planda oynatmak için farklı seçenekler bulunmaktadır. Android ve ios cihazlar farklı ve kullanımı kolay seçenekler bulunmaktadır. Peki gelelim Youtube Arka Planda Çalma Nasıl Yapılır ?

Youtube kanalı nasıl açılır

 Android için arka planda oynatmadı seçenekleri

Android cihazınızdan arka planda youtube videolarını oynatmak için öncelikler Chrome tarayıcısından youtube sitesine girmeniz ve üst tarafta bulunan 3 tane alt alta noktalar ile siteyi masa üstü site konumunda açmalısınız. Daha sonra telefonunuz ana ekranına döndüğünüzde video kapanacaktır ancak telefonunuzun bildirim bölümünü aşağı kaydırarak play tuşuna bastığınızda video oynamaya başlayacaktır.

FireTube uygulaması, youyube arka planda oynatmak amacıyla özel olarak geliştirilmiş bir uygulamadır. Google Play’de bulunmayan uygulamayı apk olarak internet sitesinden indirebilirsiniz. Uygulamayı müzik modunda kullanırsanız açtığınız youtube videosu yerine bir resim görünecektir ve yalnızca müzik çalacaktır. Böylece hem arka planda müzik dinleyecek hem de daha az veri kullanmış olacaksınız.

Telegram uygulaması ile de youtube videolarını arka planda oynatabilirsiniz. Telegram bir mesajlaşma programı olarak hizmet vermektedir. Özellik olarak kullanıcılarına böyle bir işlev sunmamaktadır. Ancak size gelen bir youtube linki ya da sizin göndereceğiniz youtube linki üzerinden önizleme görlesini açarak videoları arka planda oynatabilirsiniz. Telefonunuzun ekran kilidini kapatsanız dahi video oynatılmaya devam edecektir.

 IOS için arka planda oynatma

IOS cihazından youtube videoları izlerken arka planda oynatma yapmak için dolphin browser uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Uygulamayı açtıktan sonra youtube sitesine gidip bir video açmanız gerekmektedir. Ana ekrena döndüğünüzde video duraklatılacaktır. Daha sonra ekranı yukarı kaydırarak kontrol panelini açın ve buradan oynatıcadaki play tuşuna basarak videoyu arka planda oynatabilirsiniz.

Android için sağlanan kolaylıklar ne yazık ki ios da bulunmamaktadır. Ancak ilerleyen dönemlerde gelecek ios 14 güncellemesi ile bu özelliğin gelmesi beklenmektedir.